DOLAR
33,0863
EURO
36,1536
ALTIN
2.553,90
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Pazartesi Az Bulutlu
33°C
Salı Açık
33°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C
Perşembe Az Bulutlu
33°C

Depreme Dirençli Kentsel Dönüşüm Erzurum Çalıştayı,

Depreme Dirençli Kentsel Dönüşüm Erzurum Çalıştayı,
6 Mart 2024 18:48
0
A+
A-

Depreme Dirençli Kentsel Dönüşüm Erzurum Çalıştayı, çoğunluğu konusunda uzman olan ve konuyla alakalı olarak yakinen ilişkili bir katılım çokluğuyla Erzurum Hilton Garden Inn Otelde gerçekleşti.

Depreme Dirençli Kentsel Dönüşüm Erzurum Çalıştayı, çoğunluğu konusunda uzman olan ve konuyla alakalı olarak yakinen ilişkili bir katılım çokluğuyla Erzurum Hilton Garden Inn Otelde gerçekleşti.

Bulunduğu fay hattı doğrultusunda teknik olarak ne zaman olacağı kesin olarak bilinmeyen, ancak uzmanların ortak görüşü olarak aynı doğrultuda birleştikleri tek şeyin “Erzurum’un bulunduğu coğrafya itibarıyla, deprem gibi bir doğal afetle karşılaşma potansiyeli taşıyan ve kendisine ait bir depremi bekleyen bir şehir konumunda olduğudur.

Erzurum ilinin mevcut yapı stokunun depreme karşı güçlendirilmesi, yeni yapılaşma ve şehir planlaması stratejileri üzerine yoğunlaşan çalıştay katılımcılarının, ortaya koymuş oldukları bilimsel gerçekler ışığında, Erzurum’un yeniden ve Kentsel Dönüşüm kapsamında değerlendirmeye alınacağı bildirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kentsel Dönüşüm Başkan Yardımcısı Mehmet Sabri İnce, Erzurum Vali Yardımcılarından Ahmet Özdemir, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, ESKİ Genel Müdürü Remzi Ertek, Genel Sekreter Yardımcısı Murat Altundağ, Atatürk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Abdulkadir Cüneyt Aydın, Atatürk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Süleyman Toy, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç, Deprem Araştırma Müdürü Doç. Dr. Çağlar Özer, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünden Dr. Akın Kürçer,  Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı  Ünal İnci ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Şube Müdürü Ömer Lütfü Aydın’ın katılımlarıyla aktarılan teknik bilgilerin ışığında devam eden çalıştay, sunulan video gösterisi ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Personellerinden Uğur Aras’ın anlatımları esnasında ilginç anlar yaşandı.  

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması üzerine başlayan çalıştayın açılış ve program akışının sunumu ardından kürsüye davet edilen  Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı  Ünal İnci ve ardından Erzurum Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Şube Müdürü Ömer Lütfü Aydın’ın Kentsel Dönüşüm ve çalışmaları hakkındaki sunumlarının ardından,   6 Şubat Maraş Depreminin olaya müdahale eden tanıklarından,

Erzurum Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Personellerinden Ekip Sorumlusu olarak görev yapan Uğur Aras’ın deprem sonrasında Hatay’a yapılan intikal ve müdahaleleri esnasında yaşananların kendilerinde bıraktığı derin izlerden bahsederken salonda büyük bir sessizliğin oluşması dikkatlerden kaçmadı. Sonrasında kürsüye gelen Genel Sekreter Yardımcısı Murat Altundağ’ın yapmış olduğu Erzurum ilinin Kentsel Dönüşüm çalışmaları ve projelendirilmesindeki aşamaları, semt semt ve ilçe olarak değerlendirmesi, atılan ve atılacak olan adımlardaki hassasiyet ve Kentsel Dönüşüme verilen önemi detaylandırmasının ardından, Genel Sekreter Zafer Aynalı kürsüye gelerek, “bu saatten sonra kesinlikle ve kesinlikle dirençsiz yapılaşmaya müsaade etmeyeceklerini, dirençli şehir mantığı üzerine hareket edeceklerini” belirterek, bizim yapmış olduğumuz çalışmalar sadece mevcutta bunan eski binaları yıkıp, yerine yenisini yapmakla sınırlı kalmamakta olup, alt yapıyı da o arada günün şartlarına göre son teknolojik malzeme ile yenilemesini yapmaktayız” dedi.

Kısa bir konuşma yapmak için kürsüye gelen Vali Yardımcısı Ahmet Özdemir, “önemli olan bu tür çalış taylarda ortaya çıkan sonuç bildirgesine göre hareket edebilmektir” diyerek, bu konuda özverili çalışmalarından dolayı başta Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve O’nun nezdinde tüm Kentsel Dönüşüm kapsamı çalışanlarına teşekkürlerini sundu.

İnşaat sektöründe fazla mal göz çıkarır

Atatürk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Abdulkadir Cüneyt Aydın’ın yapmış olduğu “depreme dayanıklı bir gelecek için geleceği inşa et” kapsamındaki açıklamaları neticesinde; inşaat sektöründe eğitim olarak verilenler ile uygulamada işi gerçekleştirenlerin farklı kişiler olmasının ve gereken kontrollerin sağlanamadığından dolayı cezai müeyyidelerin yetersiz kalmasının, yaşanan depremlerde can ve mal kaybını artırdığını belirterek, yapılan inşaat üretimlerinin veya inşa edilen yapılardaki kullanılan malzemelerin hepsinin birer matematiksel hesaplamalar neticesinde ortaya çıktığını belirterek, uygun olanın ve olması gerekenin bu hesaplamalara göre yapılması olduğunu belirtti.

Aydın; bu çalışmalar esnasında kullanılan malzemelerin ezbere ve göz kararı olamayacağını ifade ederek fazlası da azı da zarardır diyerek, inşaat işlerinde fazla mal göz çıkarır değerlendirmesini yaparak, konuya olan önemi belirtti. Aydın; inşaat mühendisliğinin bir matematiksel hesaplama dalı olduğunu ve bu dalın kendi içerisinde pek çok mesleği ve sektörü doğurduğunu ifade ederek mühendislik dalının inşaat işçiliğiyle ilişkilendirilememesi gerektiğinin de altını çizdi.

Kendi depremini bekleyen şehir Erzurum

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç “Deprem Dirençli Kentleşmeye Jeofizik Bakış” kapsamında yapmış olduğu değerlendirmelerinde Erzurum’un uzun yıllardan süre gelen bir hatlar kuşağının üzerinde olduğunu, bu fay hatlarının her geçen gün ve her oluşan sarsıntılar neticesinde daha da aktif hale gelerek olması kaçınılmaz olan bir depreme doğru gidildiğine işaret ederek, Erzurum için kendi depremini bekleyen bir şehir benzetmesi yaparak değerlendirdi.

22 aktif fay üzerinde buluna bir şehir

Erzurum’da yürütülen deprem araştırmaları ve deprem zararlarının azaltılması için öneriler sunan, Erzurum Deprem Araştırma Müdürü Doç: Dr. Çağlar Özen yapmış olduğu değerlendirme esnasında, Erzurum’un 22 adet aktif fay hattı içerisinde ve üzerinde bulunduğunu, bu fay hatlarından her hangi birisinin harekete geçmesi durumunda en az 6 şiddetinde bir deprem olacağını ve Erzurum’un çok ağır bir hasar alacağını beyan ederek Büyükşehir Belediyesinin Kentsel Dönüşüm çalışmaları kapsamında yapmış olduğu faaliyetleri ciddi manada olumlu bulduğunu ve devamının gelmesi hususunda da vatandaşlarımızın belediyeye yardımcı olmaları gerektiğini belirtti.

İlk kez bir belediyeyi bu konuyla alakadar olurken gördüm

Diyen; Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünden Dr. Akın KürçerErzurum’da bulunan diri fayların paleosismolojik araştırmaları esnasında Erzurum’un değişik yerlerinde yapılan çalışmaları esnasında kendilerini bu hususta devamlı olarak ziyaret eden ve durum hakkında görüş alan bir belediye olarak ilk kez Erzurum Büyükşehir Belediyesini gördüklerini ifade ederek, durum hakkında duydukları memnuniyeti dile getirdi. Dr. Akın Kürçer, yapmış oldukları bu çalışmaların sonucunda Erzurum’un bulunduğu konum itibarıyla ciddi manada risk teşkil ettiğini ifade ederek dirençli kentsel dönüşüm çalışmalarının başlamış olmasının bu riski en azından hafifletebileceğini belirtti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; Kentsel Dönüşüm Başkan Yardımcısı Mehmet Sabri İnce yapmış olduğu kısa değerlendirmesinde Erzurum Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarındaki ilerlemeden ve Kentsel Dönüşüm bilincinden gayet memnun olduklarını ifade ederek bu zorlu süreçten zarar görmeden çıkılacağına olan inancını belirtirken “bizler son otuz yılda on binlerce vatandaşımızı depreme yani toprağa bu şekilde koymuş bir ülkeyiz” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Son olarak kürsüye gelen, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen; “sahip olduğu doğal kaynaklar ile sosyoekonomik ve kültürel değerler dikkate alındığında ilimizin geleceğine yön vermek amacıyla; kentsel dönüşüm yasal, teknik, ekonomik, sosyal boyutlarıyla bütüncül bir bakış açısıyla ele alınmalı ve şehrimizin bütününde oluşturulacak temel politika ve stratejiler ortaya konulmalıdır” diyerek, Kentsel Dönüşüme olan kararlılığını ve yaklaşımını ortaya koyarak, bu konuda edindiğimiz bilgi ve tecrübelerimiz doğrultusunda da konunun içeriğinin anlatıldığı bir kitap dahi yazdık diyerek, kentsel dönüşüme verdiği önemi dile getirdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.